Forum www.forum.realserwis.pl Strona Główna www.forum.realserwis.pl
Zapraszamy na forum.realserwis.pl
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Błędy
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forum.realserwis.pl Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 14:08    Temat postu: Błędy Odpowiedz z cytatem

Jako, że od dziś zacząłem pracę nad korektą newsów pozwoliłem sobie założyć temat, gdzie będę wypisywał najczęściej popełniane błędy.

1. Odmieniamy nazwiska. W jednym newsie w ani jednym przypadku naziwsko "Silva" było odmieniane na "Silve" zamiast na "Silvę". Ja wiem, że sercem w Madrycie, ale piszemy jednak po polsku Wink

2. Widzę, że jesteśmy zgodni co do sposobu zapisu wypowiedzi w takście, jednak niektórzy zapominają o myślnikach. Prawdidłowo wpleciona w tekst wypowiedź powinna wyglądać tak.
Messi chętnie udzielił wywiadu na ten temat. "Real jest zajebisty i zrobię wszystko, by się tam znaleźć" - powiedział sam zainteresowany.

3. Spacja nie gryzie. Jeśli piszemy jakąś wypowiedź to po obu stronach myślnika dajemy spację, podobnie jest jak piszemy zestawienie ekip na mecz. Np:
Malaga - Real Madryt, a nie Malaga-Real Madryt
W innym wypadku wszystko sie paskudnie zlewa, z resztą jest najzwyczajniej w świecie niepoprawnie.

4. Jeśli piszemy już skrót to chyba wiemy (albo i nie) kiedy stawiamy kropkę. Dla porządku przypominam, że jeśli skrót kończy się na literę, która kończy tez cały wyraz (np. dr, mgr, wg) to kropki na końcy nie dajemy. Ale jeśli jest to już wyraz typu mln., zł., prof., tys. to już jak najbardziej. Pamiętajmy o tym.

5. Piszmy krótsze zdania, bo zauważyłem, że niektórzy piszą na siłę długie, rozbudowane, a w niektórych wypadkach po prostu musi sie w środku znaleźc kropka, bo jest nie po polsku. I nie piszmy za szybko, bo potem wychodzą babolce typu "wyhcodzi" lub "jeszzce". A jak wiadomo ludzkie oko przy szybkim czytaniu nie wyłapie takiego błędu.

6. Nie wszystkie nazwiska piszemy z apostrofem po odmianie. To trzeba wyczuć. Przykładowo głupio wyglądałoby odmienianie naziska Zidanea tak jak to właśnie napiałem. Dlatego jest Zidane'a. Ale już Gutiego piszemy bez apostrofów. Najczęście apostrofujemy nazwiska kończące się na "e" lub "y".

7. Przypominam po raz kolejny, że piszemy po polsku, zatem zamienników używajmy w ostateczności. Przykładowo starajmy się pisać "menedżer" zamiast "manager".

8. Większośc liczb, zwłaszcza tych mniejszych piszmy słownie. To rozwiązanie poprawniejsze i bardziej estetyczne. Szczególnie odnosi się to do felietonów, które bądź co bądź są bardziej wymagającą formą literacką.
Jest jeszcze kwestia wypowiedzi. W nich piszemy koniecznie wszystko słownie! Nie chciałbym już widziec więcej wypowiedzi typu "Jestem tego pewien na 1000%".

9. Nieszczęsne powtórzenia. Jako wierni fani Realu znamy mnóstwo zamienników tyczących się nazwy klubu, stadionu czy sztabu trenerskiego, a poza tym posiadamy jednak pewien zasób słownictwa, dlatego nie powinno się pojawiać zbyt wiele powtórzeń. To naprawdę ułatwi nam wszystkim pracę.

10. Wystrzegajmy sie w relacjach i newsach zwrotów czasowych typu wczoraj czy dzisiaj. Nigdy nie wiadomo kiedy kibic będzie czytał newsa a nie będzie specjalnie patrzył na datę jego dodania, żeby zorientować się w czasie. Dlatego w relacji lepiej to wogóle ominąć, bo każdy wie, że to się działo tego dnia, na meczu, a w newsach pisać konkretną datę jakiegoś wydarzenia, o którym wspominamy.

11. Wszelakie imprezy i inne nazwy własne piszemy z wielkiej litery. Np. "Mistrzostwa Świata", lub szerzej "Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej".

12. Niby szczegół, ale bardzo razi. Piszemy "meczów", a nie "meczy". Pamiętajmy o tym.


Jakby coś mi się jeszcze nasuwało, będę sukcesywnie dopisywał do listy.


Ostatnio zmieniony przez Sebastian Filipowicz dnia Sob Maj 22, 2010 11:31, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Wto Maj 18, 2010 14:08    Temat postu:

Powrót do góry
Corleone
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 201
Skąd: Krosno

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bunik, nie 'Marci', lecz Marki Wink
_________________
"Keep your friends close, but keep your enemies closer" - Don Vito Corleone
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bunik



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 191

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napisałem "Marki", ale ktoś zmienił mi na "Marci"....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AGR
Redaktor serwisu
Redaktor serwisu


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 74
Skąd: Ciechanów/Gdańsk

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 22:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawidłowa forma to 'Marki'. Często spotykam się z podobnym błędem w odmianie nazwy Metallica Razz Tak samo, nie pisze się Metallici tylko Metalliki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodane:

11. Wszelakie imprezy i inne nazwy własne piszemy z wielkiej litery. Np. "Mistrzostwa Świata", lub szerzej "Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jablon



Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 258
Skąd: Chojnice

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 10:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marten-
El Siete, a nie El Siente.
_________________
Soy un madridista y tengo una alma blanca...

HALA MADRID !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cover



Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 29

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 11:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Villa i Silva pozostali w klubie zeszłego lata mimo kłopotów finansowych klubu z Walencji ale Los Che zostaną pozbawieni swoich dwóch najlepszych piłkarzy jeśli Real Madryt sfinalizuje transfer tego drugiego w następnym tygodniu.

Raz, nie powinieneś tyle razy w jednym zdaniu powtarzać np. ,,klubie". W ogóle długie te zdanie, ale czepiam się chyba.

Cytat:
Manchester City zainteresowane jest kupnem Davida Luzia z Benfiki.

Zainteresowany to raz, a dlatego, że Manchester to rodzaj męski. Luiza , ale mniemam, że to literówka. Przy Benfiki też wypadałoby dopisać miasto, bo nie jedna Benfika w Europie istnieje ;] W sumie reszty nie chce mi się sprawdzać, ale uważajcie na takie proste detale Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście dośc proste błędy, dziś jeszcze nie było mnie na necie, dlatego nie zdążyłem jeszcze poprawić. Ale juz zabieram się do korekty newesów.

EDIT: Dodane o zapisie "meczów", a nie "meczy".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sebak85
Administrator serwisu
Administrator serwisu


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 175
Skąd: Chrzanów

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marten chyba pożegna się z panelem, kolejne błędy.
_________________
Sebak to ja Wink

www.RealSerwis.pl - zapraszam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
neal



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 43

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uprzejmie proszę o NIE ZMIENIANIE TREŚCI MOICH NEWSÓW (czytaj: nie poprawianie błędów, bo zamiast je poprawiać, tworzycie je).

Dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 12:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

neal napisał:
Uprzejmie proszę o NIE ZMIENIANIE TREŚCI MOICH NEWSÓW (czytaj: nie poprawianie błędów, bo zamiast je poprawiać, tworzycie je).

Dziękuję.


Wedle życzenia, aczkolwiek nie wiem czy to dobry pomysł, bo lepiej, żeby przecinek był w złym miejscu niż żeby w kilku miejscach zamiast "Karembeu" widniało "Karambeu" (jakaś karamba?). Tak byłeś uprzejmy go nazwać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neal



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 43

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 14:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemożliwe. Sprawdziłem u siebie na dysku i mam napisane Karembeu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 14:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja wiem co poprawiałem, nawet specjalnie sprawdzałem w sieci, czy ja nie mam jakiejś amnezji. Okazało się jednak, że dobrze pamiętam nazwisko tego piłkarza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neal



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 43

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja wiem co napisałem. Wychodzi na to, że ktoś inny musiał to zmienić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian Filipowicz



Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 14:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na to wygląda. Trzeba będzie chyba ustalić pewny zakres obowiązków, bo jeśli wszyscy robią wszystko to znaczy, że nikt nie robi nic. Ale nie offtopujmy już tu lepiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Sob Maj 22, 2010 14:32    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forum.realserwis.pl Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

www.forum.realserwis.pl  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group